Deze informatie is gelijktijdig met de septembermededeling bekendgemaakt. Veranderingen ten opzichte van 2026 zijn geel gemarkeerd.
Examenstof
De examenstof is beschreven in de syllabus maatschappijkunde vmbo 2027. De syllabus is leidend (niet de educatieve methode). De syllabus 2027 is ten opzichte van de syllabus 2026 niet aangepast.
Afname
Het centrale examen maatschappijkunde vmbo gl/tl wordt uitsluitend op papier afgenomen.
Nieuwe vormgeving examens
De komende jaren zullen de papieren centrale examens een nieuwe vormgeving (lay-out) krijgen. In het examenjaar 2025 is hiermee een eerste pilot gedaan met de centrale examens Spaans havo eerste, tweede en derde tijdvak. Aan de opzet van deze examens is hierbij niets veranderd.
Vorig jaar volgden meer vakken en in het examenjaar 2027 zal ook maatschappijkunde vmbo gl/tl meegaan in deze nieuwe vormgeving. Voor maatschappijkunde vmbo gl/tl zal een oud, afgenomen centraal examen in de nieuwe lay-out worden ontwikkeld en aangeboden, zodat kandidaten hiermee kunnen oefenen.
Toegestane hulpmiddelen
Voor een overzicht van de toegestane hulpmiddelen, zie bijlage 1 van de Regeling toegestane hulpmiddelen voor de centrale examens vo 2027.
Status van het correctievoorschrift: regelgeving
Het CvTE heeft de correctievoorschriften bij regeling vastgesteld. Het correctievoorschrift is een zogeheten algemeen verbindend voorschrift en valt onder wet- en regelgeving die van overheidswege wordt verstrekt. De corrector mag dus niet afwijken van het correctievoorschrift.
Als de corrector van mening is dat het correctievoorschrift een onvolkomenheid bevat, neemt deze contact op met de examenlijn via het contactformulier op examenblad.nl.
Ontvangen vakspecifieke mailings
Voor je taak als examinator (corrector) van de centrale examens is het belangrijk dat je goed geïnformeerd bent. Dat kan via een account op examenblad.nl. Via deze pagina, MijnExamenblad, ontvang je inhoudelijke en formele informatie over de centrale examens van uw vak op maat, zoals bijvoorbeeld een test met het correctievoorschrift. Heb je als docent nog geen account op examenblad.nl waardoor je de mailings niet rechtstreeks ontvangt, laat je hiervoor dan registreren door je examensecretaris.